Waves

Miners Reward Token (MRT) Nedir?

Miners Reward Token (MRT)

Bir önceki yazımızda “Token” kelimesini birim olarak çevirmiştik. Bkz. Waves Topluluğu Birimi. Ancak “birim” de beni pek tatmin etmedi. Biraz daha uygun bir kelime ararken “Emtia (Mallar, satılacak şeyler)” kelimesinin daha uygun olduğuna karar verdim. O halde Miners Reward Token için Madencilerin Emtia Ödülü diyebiliriz.

28 Mart 2017 tarihinde Sasha Ivanov bir blog makalesi ile Madencilerin Emti Ödülünü tanıttı. Peki nedir bu ödül? Gelin hep birlikte inceleyelim.

PoW ve PoS Nedir?

Madencilerin Emtia Ödülü’nü tam olarak anlatmadan önce PoW madenciliği ile PoS madenciliği arasındaki farktan kısaca bahsetmemiz gerekecek. PoW’u (Proof of Work) Türkçe’ye “İş İspatı Protokolü”, PoS’u (Proof of Stake) ise “Pay İspatı Protokolü” olarak çevirebiliriz.

PoW kullanan platformlarda zincire yeni bir blok eklemek için yüksek işlem gücü (GPU, CPU vs.) ile deneme yanılma yaparak istenilen algoritmanın bulunduğunun ispat edilmesi gerekmektedir. PoS kullanan platformlarda ise zincire yeni bir blok eklemek için tam düğüm (full node) çalıştırmak ve elinizde o platforma ait emtiadan istenilen miktarda bulundurmak yeterlidir.

Her ne kadar teoride İş İspatı Protokolleri daha güvenilir olsada, bu protokol için çok fazla işlem gücünü ve enerjiyi boşa harcamanız gerekmektedir. Dolayısı ile Pay İspatı Protokolleri daha çevrecidir.

Ne kadar çok kişi tam düğüm çalıştırır ise sistem o kadar güvenilir olacaktır. Peki insanları tam düğüm çalıştırmaya nasıl ikna edeceğiz?

Miners Reward Token’in Doğuşu

PoS sistemlerde tam düğüm çalıştıran birisi bir blok bulduğu zaman, bulunan bloktaki işlemlerden elde edilen komisyonları kazanmaktadır. Eğer tam düğüm çalıştırdığınız platform üzerinde saatlik ortalama onbinlerce işlem gerçekleşmiyor ise tam düğüm çalıştırmanız sizi tatmin edici bir gelir getirmez. Yani attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değmez.

İşte tam da burada Miners Reward Token doğuyor ve Waves’in esnek yapısı sayesinde de bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Amaç tamamen insanları tam düğüm çalıştırmaya ikna etmek. Tam düğüm çalıştırırken bulduğunuz blokların içerisindeki işlem komisyonlarının yanı sıra MRT adı verilen bu emtiadan da kazanacaksınız.

MRT Özellikleri

MRT’ler her 50 bin blokta bir yarılanma geçirecek şekilde dağıtılacak. İlk ödül 50 MRT olacak şekilde, 50bin bloktan sonra her 50bin blokta 40, 30,20 ve 10 olarak blok ödülleri dağıtılacak.

Toplam 10 Milyon adet MRT tam düğüm çalıştıranlar arasında paylaştırılacak ve dağıtım yaklaşık 1 sene sürecek.

MRT’nin Kullanım Alanları

Şu anda MRT’yi aktif olarak kullanabildiğimiz bir mecra bulunmamakta. Ancak ileride madenciler için aktif bir oylama platformu olarak şekil alacağa benziyor. İşlem komisyonlarının arttırılması veya azaltılması konusunda MRT sahipleri oy kullanacak.

Bildiğiniz gibi Waves gayet esnek bir platform. İşlemler için sadece WAVES birimi üzerinden komisyon vermek zorunda kalmayacağız. Diğer emtialar da komisyon bedeli olarak kullanılabilecek. Oluşturduğunuz bir emtiayı madencilerin komisyon olarak kabul etmesini sağlamak için madencileri ellerinde tuttukları MRT’ler ile oylamaya çıkartmamız gerekecek.

Nasıl MRT Sahibi Olabilirim?

Bunun için şu anda 3 seçeneğimiz var;

1- Waves Platformu merkezsiz borsası (DEX) veya TİDEX üzerinden MRT satın alarak,

2- Tam düğüm çalıştırıp blok bulduğumuzda ödül olarak alarak,

3- Tam düğüm çalıştıran bir kişi ile anlaşıp WAVES’lerimizi o kişiye kiraya vererek.

Sonuç Olarak

Her ne kadar MRT şu anda aktif olarak kullanılmasada cüzdanımızda bulundurmamızda hiç bir sakınca yok. Ben kendi WAVES’lerimi kiraya verdim ve bu yolla MRT kazanıyorum.

Aktif olarak kullanıldığında değerli bir emtia olacağına inanıyorum.

KAYNAKLAR

https://blog.wavesplatform.com/incentivizing-pos-mining-b26f8702032c

http://www.wavesgo.com/assets.html?4uK8i4ThRGbehENwa6MxyLtxAjAo1Rj9fduborGExarC

Miners’ Reward Token

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir