Haberler Waves

WAVES İle Pizza Yemek İsterseniz Gusto DİVİno’ya Buyrun

WAVES İle Pizza Yemek İsterseniz Gusto DİVİno’ya Buyrun

Kripto para dünyası ile haşır neşir olanlar Bitcoin ile gerçek hayattaki ilk ticaretin, 2010 yılında 10.000 (yazı ile onbin) Bitcoin karşılığı sadece 2 adet pizza ile yapıldığını bilirler. İsterseniz WAVES’lerinizle nasıl pizza yiyeceğinizi anlatmadan önce gelin bu olayı enine boyuna inceleyelim 🙂

Tarihi Madenci “Laszlo” ve Dünyanın En Pahalı Pizzası

18 Mayıs 2010 tarihinde genç bir Bitcoin madencisi olan “Laszlo Hanyecz” BitcoinTalk forumunda bir başlık açarak kendisine 2 adet pizza alana 10Bin Bitcoin ödeyeceğini açıkladı. Açmış olduğu başlıkta soğan, sosis, domates, mantar gibi şeyleri sevdiğini de belirtmeyi ihmal etmedi.

O günlerde 10 bin adet Bitcoinin piyasa değeri yaklaşık sadece 41 Dolar yapıyordu. Başlığı açtıktan 4 gün sonra günler 22 Mayıs’ı gösterdiğinde forumdan bir kişi kendi kredi kartı ile ödemesini gerçekleştirerek Laszlo’nun pizza isteğini karşıladı.

Bitcoin ile ilk defa fiziksel birşeyin alınması Laszlo’nun pizzaları ile gerçekleştiği için tarihe geçti. Ancak bu olayı tarihi olmasının yanında meşhur yapan bir diğer şey ise Bitcoinin şu anki değeri! Şu anda ben bu satırları yazarken Bitcoin 9350 Lira bandında dolanmakta..

Eğer Laszlo 10 Bin Bitcoinini bir cüzdanda unutsaydı ve bugün elindeki Bitcoinin piyasa değeri 93 Milyon 500 Bin lira yapacaktı! Unutmayın Milli Piyango 2017 yılında büyük ikramiye olarak 60 Milyon TL dağıttı..

Kazdığının hepsini harcayan bahtsız madenci Laszlo’nun Bitcointalk başlığına ve meşhur 10Bin Bitcoinlik transfere kaynaklarımdan ulaşabilirsiniz. Şimdi başlığımıza konu olan haberimize geri dönelim.

WAVES İle Pizza

Her yıl dünyada “10Bin Bitcoin karşılığı 2 Pizza” günü olarak kutlanan 22 Mayıs’ın arifesinde İspanya’nın Mayorka adasındaki ileri görüşlü bir restorant hem kendi reklamını yapmak hem de Waves’i dünyaya tanıtmak adına müşterilerinin WAVES karşılığı pizza yiyebileceğini duyurdu ve aşağıdaki açıklamayı yaptı:

Kripto paralar geleceğimizdir! Buna gerçekten inanıyoruz ve Gusto DİVİno’da yediğiniz yemekleri bundan sonra WAVES’leriniz ile ödeyebileceksiniz. Eğer Kripto para fanatiği iseniz www.wavesplatform.com’a girin Lite Client’i indirin, biraz WAVES satın alın ve en iyi İtalyan pizza ve makarnaların WAVES ile tadını çıkartın.

Bunun hemen arkasından Laszlo’nun pizzasından tam 7 yıl sonra Gusto DİVİno’da WAVES ile ilk pizza yendi. Gusto DİVİno bunu sosyal medyada WAVES Pizza Günü olarak duyurdu.

Yolunuz Gusto DİVİno’ya düşerse ve her ne kadar şu anda WAVES yaklaşık 2.5 Dolar civarında dolaşsa da umarım ileride bir pizza için verdiğiniz birkaç WAVES için pişman olmazsınız 🙂

KAYNAKLAR

Lazslo’nun BitcoinTalk Forum Başlığı

Lazslo’nun 2 Pizza İçin Ödediği 10Bin BTC

http://wavescommunity.com/pizza-restaurant-gusto-divino-accepts-waves/

https://www.facebook.com/gustodivinomallorca/posts/1335166223233199:0.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir