Waves

Waves Platform Üzerinde ICO* Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Waves Platform Üzerinde ICO* Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Türkçemizde kripto para dünyasına ait terimler tam olarak yerini bulmasa da Türkçe kaynak oluştururken ortak bir terminoloji geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. O halde ilk başta ICO kavramını tanımlamakta fayda var.

ICO (Initial Coin Offering) Nedir?

Şirketlerin halka arzı için İngilizce “Public Offering” terimi kullanılmaktadır. Kripto para dünyasındaki arzlar için ise “Initial Coin Offering” terimi kullanılmaktadır.

Waves’in Wikipediası için yapmış olduğum çeviride ICO için “Kripto Varlık Halka Arzı” terimini kullandım. Kripto varlık halka arzı en basit şekilde bizim borsadaki şirket hisselerinin ilk pay satışından bildiğimiz halka arzın, kripto para dünyasına uyarlanmış hali olarak tanımlanabilir.

Halka arzlarda gerçek firmalar kendi şirket paylarını satışa çıkartırken, kripto varlıkların halka arzında genellikle bir fikir veya proje satılmaktadır.

Bir ICO yapmak için çok fazla yöntem vardır, peki neden Waves Platform’u kullanmalıyız?

Geleneksel ICO’lar

ICO yürütücüleri şimdiye kadar genellikle Bitcoin kopyası yeni bir blok zinciri oluşturmaktaydı. ICO sürecinde kaynaklar topladıktan sonra yeni bir blok zinciri oluşturularak yatırımcılara kripto varlıkları gönderilmekteydi. Çok da etkin olmayan bu yöntemin önünde birçok engel bulunmakta. Örnek olarak;

  • Blok zincirinin güvenliğini sağlamak için yeterince madenciyi tam düğüm çalıştırmak için ikna etmek,
  • Oluşturduğunuz kripto varlığı problemsiz bir şekilde yatırımcılara dağıtmak,
  • Büyük borsaları sizin kripto varlığınızı listelemesi için ikna etmek.

ICO’ların Geleceği

Fark ettiyseniz şimdiki ICO’lar geleneksel yöntemlerle değil de Ethereum ve Waves Platform üzerinde yapılıyor. Peki neden?

Çünkü Ethereum ve Waves Platform kullanarak bir ICO yaparsanız, zaten hazır bir blok zinciri üzerinde bir kripto varlık oluşturacağınızdan dolayı sizin için tam düğüm çalıştıran madencilere ihtiyacınız kalmayacak. Oturmuş güvenli bir sistem üzerinde bir ICO yapmak büyük avantaj. Buna ek olarak ICO’nuzu Waves Platform üzerinde yaparsanız herhangi bir borsayı da ikna etmenize gerek kalmayacak, Waves’in merkezsiz borsası (DEX) üzerinde kripto varlığınız alınıp satılabilir olacak.

Waves Platform Üzerinde ICO Yapmanın Avantajları

  • Öncelikle Waves hızlıdır. 1 Dakikadan daha kısa bir süre içerisinde bir kripto varlık oluşturabilir ve Waves blok zincirini kullanarak yatırımcılarınıza dağıtımını gerçekleştirebilirsiniz.
  • Waves cüzdanı hızlı ve kullanıcı dostudur.. İş dünyası, yatırımcılar ve Waves ekosistemi kullanıcıları kolaylıkla Waves’in Chrome üzerinde çalışan cüzdanını kullanabilirler. Bütün blokları indirmek zorunda olmadığınızdan senkronizasyon için vakit kaybetmezsiniz. Aynı zamanda Ios ve Android cüzdanları da mevcuttur. Dolayısı ile hesabınıza sadece bilgisayardan değil mobil olarak da ulaşabilirsiniz.
  • Waves üzerinde bir kripto varlık oluşturduğunuzda büyük borsalara yalvarmak veya çok büyük komisyonlar ödemek zorunda kalmazsınız. Waves üzerinde çalışan merkezsiz borsa (DEX) sayesinde oluşturduğunuz bir kripto varlığı daha ilk saniyeden itibaren borsaya açabilirsiniz.
  • Waves size teknik anlamda hiçbir bilgiye sahip olmasanız bile kolaylıkla bir ICO yürütmeniz konusunda kolaylık sağlar. Projeniz için sadece bir kripto varlık üretmeniz ve bunu merkezsiz borsa üzerinde satış duvarı koyarak satışa çıkartmanız yeterlidir.
  • Waves fiat para birimleri dediğimiz Dolar, Euro, CNY gibi para birimlerini destekler. Avrupa vatandaşları için Euro kapısını geçtiğimiz günlerde açıldı. Diğer para birimleri için de çalışmalar sürmekte. Eğer bir ICO yapmayı düşünüyorsanız, projeniz için kolaylıkla fiat para birimleri toplayabileceksiniz.

SONUÇ

Ethereum üzerinde bir ICO yapmak için teknik bilgiye sahip olmanız gerekmekte iken Waves Platform üzerinde hiç zorlanmadan bir ICO yapabilirsiniz.

Önümüzdeki günlerde Waves üzerinde yeni ICO’lar göreceğimizden ve bunun da hem Waves’in bilinirliği hem de Waves’in değeri açısından olumlu olacağından eminim.

Sadece bir yazılımsal projelerin değil, ZrCoin gibi gerçek dünya üzerindeki iş modelleri ile ilgili ICO’ların artacağını, dünyanın öbür ucundaki yerel bir kafeye kolaylıkla ortak olabileceğimizi düşünüyorum.

Sasha’nın (Waves’in CEO’su) bu konu ile ilgili olarak ortak yasal prosedür geliştirilmesi konusunda çalışmalar yaptığını biliyorum.

Bir projeniz varsa ve bunu kripto para dünyasına anlatmayı başarırsanız, hiç bir destek almadan bir ICO yürütebilirsiniz. Sınırınız sadece hayal gücünüz!

KAYNAK

http://wavescommunity.com/why-host-your-ico-on-waves/

 

 

2 Replies to “Waves Platform Üzerinde ICO* Yapmanın Avantajları Nelerdir?

  1. Harika yazı olmuş yeni yazılarınızda popüler icolarıda listeleyebilirseniz inceleme fırsatımız olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir